Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra12/ftp/psychoterapiamikolow.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
Gatunki Cryptosporidii wywołujące subkliniczną infekcję w Bangladeszu: Studium kohorty urodzeniowej – Psychoterapia Miłków
Skip to content

Gatunki Cryptosporidii wywołujące subkliniczną infekcję w Bangladeszu: Studium kohorty urodzeniowej

2 lata ago

279 words

width=300Kryptosporidioza jest główną przyczyną biegunki u dzieci w krajach o niskim i średnim dochodzie i jest powiązana z upośledzeniem wzrostu dziecka. W toku badań zbadano obciążenie kryptosporydiozą i jej wpływ na rozwój dziecka zarówno na obszarach wiejskich, jak i miejskich w Bangladeszu.

Metody

Kobiety w ciąży w drugim trymestrze ciąży zostały zidentyfikowane w 2 miejscach w Bangladeszu, 1 miejskim i 1 wiejskim. Ich potomstwo włączono do badania (miejskie, n = 250, wiejskie, n = 258). Przez 2 lata dzieci były aktywnie monitorowane pod kątem biegunki, a pomiary antropometryczne uzyskiwano co 3 miesiące. Próbki kału zbierano co miesiąc i podczas epizodów biegunki z zakażeniem Cryptosporidium i gatunkami sprawczymi określano za pomocą ilościowych testów reakcji łańcuchowej polimerazy.

Wyniki

Zakażenia Cryptosporidium były powszechne w obu miejscach, a w większości podkliniczne. W terenie miejskim 161 (64%) dzieci zostało zakażonych, a 65 (26%) miało ≥2 infekcje. Na terenach wiejskich 114 (44%) zostało zakażonych, a 24 (9%) miało wiele infekcji. Skorygowany o potencjalne czynniki zakłócające, kryptosporydioza wiązała się ze znacznie większym spadkiem wskaźnika L-score dla wieku (LAZ) po 24 miesiącach od LAZ po przyjęciu (Δ-LAZ), co było największym efektem u dzieci z wieloma epizodami kryptosporydiozy. Najczęstszym gatunkiem w Mirpur był Cryptosporidium hominis, natomiast Cryptosporidium meleagridis dominował w Mirzapur.

Wnioski

Cryptosporidiosis jest powszechna we wczesnym dzieciństwie i wiąże się z wahaniami we wczesnym wieku u dzieci w Bangladeszu. Przeważające gatunki Cryptosporidium różniły się między dwoma miejscami, co sugeruje różne ekspozycje lub sposoby przenoszenia, ale podobne konsekwencje dla wzrostu dziecka.
[więcej w: spiaczka cukrzycowa, grecki nos, turbo max blue opinie ]

0 thoughts on “Gatunki Cryptosporidii wywołujące subkliniczną infekcję w Bangladeszu: Studium kohorty urodzeniowej”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: Medycyna estetyczna Kielce[…]