Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra12/ftp/psychoterapiamikolow.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
Zachowanie płodności – Psychoterapia Miłków
Skip to content

Zachowanie płodności

2 lata ago

535 words

We wrześniu 2004 r. Kobieta z Belgii urodziła dziecko po otrzymaniu przeszczepu jajnika. Było to zwieńczeniem kilku wysiłków mających na celu zachowanie płodności u kobiet poddawanych leczeniu raka. Radioterapia i chemioterapia są szczególnie toksyczne dla jaj i plemników, a do traumy diagnozy raka i jego późniejszego leczenia dodaje się tragedię późniejszej niepłodności. W przypadku młodych kobiet, u których może dojść do uszkodzenia jajników w wyniku leczenia raka, istnieją różne możliwości, w tym zamrażanie jaj, tworzenie zarodków, które można następnie zamrozić, przechowywanie tkanki jajnika i przeszczepianie jajników. Wszystkie te procedury wiążą się ze znacznymi problemami praktycznymi, naukowymi, etycznymi i prawnymi, które dotyczą szeregu specjalistów medycznych i zdrowotnych, a także pacjenta. Tulandi i Gosden zajmują się tymi zagadnieniami w zakresie ochrony płodności, które w dużej mierze poświęcono tematowi ochrony płodności męskiej i żeńskiej w sytuacjach, w których rak musi być leczony szybko. Chociaż jest to ważny i interesujący problem, który pojawia się sporadycznie, o wiele większy obraz wiąże się z zachowaniem płodności w populacjach, w których kobiety i ich partnerzy decydują się opóźnić ciążę do późnych lat 30. i 40. XX wieku. Biologiczny spadek płodności wraz z wiekiem został dobrze udokumentowany i jest objęty przez de Bruin i te Velde w rozdziale w tej książce. Obraz konfokalny ludzkiej spermy, pokazujący szereg strukturalnych nieprawidłowości głowy, sutka lub ogona. Dr David Becker / Wellcome Photo Library.

Niestety, wydaje się, że w książce nie ma już nic więcej na temat tego większego problemu, który zagraża rentowności i długoterminowej stabilności populacji zachodniej. To, czego dowiadujemy się z zachowania płodności w sytuacjach związanych z rakiem, będzie miało istotny wpływ na zachowanie płodności w naturalnych warunkach. Najwyraźniej zamrożenie i przechowywanie jaj, podczas gdy kobieta jest młoda do użytku w razie potrzeby w późniejszym życiu, oferuje najkorzystniejszą perspektywę zachowania płodności w obliczu starzenia się lub raka. Ta książka wskazuje jednak, że technika zamrażania jaja wciąż nie jest wystarczająco rozwinięta, aby oferować ją regularnie pacjentom w każdej sytuacji. Wyzwaniem dla społeczności, onkologów i ginekologów jest ustalenie, w jaki sposób pacjenci mogą zachować wybory w zakresie reprodukcji w obecności choroby lub warunków życia, które zapobiegają ciążom w młodym wieku. Jeśli dowiemy się więcej o biologii jajnika, jajo i pęcherzyku jajnikowym, będziemy w stanie zająć się zarówno kwestiami medycznymi, jak i społecznymi, które powstają w wyniku naturalnego starzenia się jaja.
Ta książka ma wyjątkowe odniesienia do sytuacji klinicznych związanych z rakiem, chemioterapią i radioterapią, które są cenne dla każdego, kto pracuje w tej dziedzinie. Jednak jego największym potencjałem jest wykorzystanie w zarządzaniu naturalnym procesem starzenia się. Mamy nadzieję, że nauka i technologia w tym obszarze będą rozwijać się znacznie szybciej niż w ciągu ostatnich 20 lat.
Robert J. Norman, MD
University of Adelaide, Woodville, SA 5073, Australia

[patrz też: profilaktyka poekspozycyjna, kolka trzustkowa, gastrojejunostomia ]
[więcej w: otwór winslowa, nifuroksazyd hasco zawiesina, zielona przychodnia świecie ]

0 thoughts on “Zachowanie płodności”